суботу, 6 січня 2024 р.

Заборонений

 Сьогодні виповнюється 86 років від дня народження Василя Стуса(6 січня 1938-14 вересня 1985)-одного із найвідоміших шістдесятників, поетів минулого та сьогодення, і взагалі людини, без якої важко уявити собі українську літературу кінця ХХ століття – усе це про Василя Стуса – чергову жертву радянського терору.









Ми зібрали для вас 10 цікавих фактів про життя та смерть українського шістдесятника, про які не варто забувати. Як і про те, що головні винуватці смерті Стуса ще досі залишаються на волі та не отримали належного покарання:
1. Був учителем української мови та літератури
У 1961-1963 роках викладав у школі №23 у Горлівці Донецької області.
2. Не лише поет, а й перекладач
Перекладав з німецької, англійської, італійської, іспанської, французької, слов’янських мов.
3. Міг стати лауреатом Нобелівської премії
Українська діаспора намагалась висунути Василя Стуса на здобуття премії з літератури, але не встигла завершити всі процедури.
4. Говорив лише українською
Сучасники Стуса згадують, що одного разу Василеві зробили зауваження в університетській їдальні з цього приводу — щоб він розмовляв нормальною мовою. З цього приводу між Стусом та кривдником сталася бійка.
5. Двічі був ув’язнений за антирадянську діяльність
Влада відправила його у табори Пермського краю та Мордовії. Сумарно за обидві справи йому присудили 23 роки примусових робіт, позбавлення волі, заслання.
6. У камері Стуса поранили й він міг померти раніше
Під час ув’язнення отримав поранення заточкою. Спочатку лагерна адміністрація не надавала поету допомоги, її змусили до цього голодування письменниці Ірини Калинець та мовознавиці Надії Світличної, які також були ув’язнені.
7. Помер у концтаборі
Обставини смерті досі викликають питання. Офіційна версія — зупинка серця, але є припущення про те, що його вбили. Спочатку був похований у Росії, на кладовищі колонії, потім його тіло перевезли до Києва та поховали на Байковому кладовищі.
8. Книгу з документами про кримінальну справу проти нього, "Справа Василя Стуса", заборонили за позовом віктора медведчука
Це перший український поет, з книгою про якого сталась така пригода за часів незалежності.
9. Про Стуса зняли фільм — "Заборонений"
Хоч критикам він не дуже сподобався, та від молодого українського кінематографа поки не варто очкувати шедеврів. Важливо те, що такий фільм в принципі з’явився.
10. "Хто проти тиранії, встаньте!"
4 вересня 1965 р. під час прем'єри фільму "Тіні забутих предків" Сергія Параджанова у кінотеатрі "Україна" підвівся та звернувся до присутніх у кінозалі зі словами: "Хто проти тиранії, встаньте!". І підвівся увесь зал. Це була акція протесту проти арештів української інтелігенції.
До дня народження Василя Стуса в Опішнянській бібліотеці підготовано книжкову виставку-досьє “Заборонений”.

Немає коментарів:

Дописати коментар

Великодні листівки своїми руками

  На Великодні свята хочеться подарувати якусь пам’ятну річ, яка буде ще довго нагадувати про цей день. Великодні листівки своїми руками – п...