субота, 23 травня 2020 р.
вівторок, 19 травня 2020 р.
флешмоб #вдягни_вишиванку
День вишиванки 2020
Цього року День вишиванки відбудеться 21 травня.
День вишиванки відзначають в третій четвер травня.
Останнім часом вишиванка стала своєрідним символом патріотизму і любові до своєї країни.
Багато її люблять за стильність і унікальність, адже кожен вишитий на ній візерунок має свій символ і значення.
Традиційне українське вбрання виглядає дуже святково і дарує всім відмінний настрій.
Як з'явився День вишиванки
День вишиванки виник у Чернівцях в 2006 році. Його ініціатор - письменниця, журналістка Леся Воронюк, яка будучи студенткою Чернівецького національного університету імені Юрія Федьковича запропонувала ідею акції. Її підтримали інші студенти і викладачі й одяглися відповідно.
У перший рік учасників флешмобу було небагато, але з кожним роком День вишиванки набуває все більшої популярності, і в цей день надягають український традиційний одяг все більше людей не тільки в нашій країні, а й на планеті.
День вишиванки 2020
Детальніше читайте на УНІАН: https://www.unian.ua/lite/holidays/koli-den-vishivanki-2020-den-vishivanki-data-istoriya-svyata-10996328.html
Детальніше читайте на УНІАН: https://www.unian.ua/lite/holidays/koli-den-vishivanki-2020-den-vishivanki-data-istoriya-svyata-10996328.html
понеділок, 18 травня 2020 р.
Цікаві місця Полтави
Щороку, 18 травня, музейна спільнота всього світу святкує Міжнародний день музеїв.
Оскільки наші музеї поки що не відкрито для відвідувачів, з нагоди Міжнародного дня музеїв ми пропонуємо Вам здійснити онлайн прогулянку цікавими місцями міста Полтави.
пʼятниця, 15 травня 2020 р.
День пам'яті жертв політичних репресій
17 травня Україна відзначатиме
День пам‘яті жертв політичних репресій.
Хай лунає подзвін Україною на згадку про розстріляних НКВС, замордованих у соловецьких таборах, знищених у Сандармоху, покараних радянської психіатрією, примусово виселених із своїх домівок –усіх, хто упродовж радянського часу зазнав репресій та переслідувань!
Вивчай Європу-змінюй Україну
З нагоди відзначення Дня Європи
в Опішнянській бібліотеці діє виставка фото та інформаційних матеріалів
«Вивчай Європу – змінюй Україну».
четвер, 14 травня 2020 р.
Європа очима дітей
З нагоди відзначення Дня Європи в Опішнянській бібліотеці відкрили онлайн- виставку дитячих малюнків
"Європа очима дітей".
Передумовою цієї виставки було бажання діточок показати, що вони прагнуть миру у всьому світі, а не тільки в нашій Україні, де зараз надзвичайно нелегке становище, а також показати, що ми хочемо, щоб наша держава розвивалася та процвітала, як і інші європейські держави.
вівторок, 12 травня 2020 р.
Містика "Божественної комедії"
15 травня виповнюється 755 років з дня народження видатного італійського поета і філософа,
автора "Божественної комедії" та
"батька італійської літератури"
Данте Аліг'єрі(1265-1321).
Данте Аліг'єрі народився у Флоренції. Його сім'я була відомою і підтримувала ґвельфів, політичний альянс, що виступав на боці Папства і був у складному протистоянні з гібеллінами, які підтримували імператора Священної Римської імперії.
Аліг'єрі вражав сучасників незвичайною освіченістю. У Болонському університеті він вивчав тосканську поезію, поезію окситанських трубадурів та класичну поезією античності, особливо захоплювався творчістю Вергілія.
Незважаючи на те, що Данте входив до партії гвельфів, він завжди намагався перешкодити своєму найлютішому ворогові Папі Боніфацію VIII. У трактаті "Про монархії" Данте Аліг'єрі продемонстрував свої політичні погляди.
Після вигнання з Флоренції, Данте оселився в Равенні, куди його викликав на спокій синьйор міста, Гвідо да Полента. Влітку 1321 року Данте як посол синьйора Равенни вирушив до Венеції для укладення миру з республікою Святого Марка. Повертаючись дорогою між берегами Адрії і болотами По, Данте заразився і захворів на малярію, від якої помер у ніч із 13 на 14 вересня.
"Ввічливе кохання" до Беатріче
У 1274 році, коли Данте виповнилося дев'ять років, він зустрів Беатріче Портінарі, в яку закохався "з першого погляду", але ні разу навіть не заговорив до неї. Після досягнення повноліття він часто бачив Беатріче, обмінюючись з нею вітаннями на вулиці, але ніколи добре її не знав – він подавав приклад так званого "ввічливого кохання".На велике нещастя для Данте Беатріче померла 1290 року. Проте саме це кохання було найсвітлішою подією в житті Данте й, можливо, поштовхом до літературної творчості. У багатьох поезіях Данте зобразив Беатріче як напівбожество, що постійно спостерігає за ним
Коли Данте йшов 13-й рік, у 1277 році, його заручили з Джеммою ді Манетто Донаті. Контрактні одруження в такий ранній період були типовим явищем і включали формальну церемонію поставлення підписів перед нотаріусом. Попри одруження, Данте проніс своє перше кохання до Беатріче через усе життя.
Від своєї дружини Данте мав трьох дітей: Якопо, П'єро і Антонію. Про останню відомо, що вона стала черницею. Коли Данте Аліг'єрі вигнали з Флоренції, Джемма залишилася в місті з його дітьми, доглядаючи за залишками батьківських статків.
"Божественна комедія"
Цей твір Данте вважається шедевром не лише італійської, але й світової літератури, а також справжньою енциклопедією середньовіччя. У трьох частинах ("Пекло", "Чистилище", "Рай") Данте описав свою мандрівку до Бога. Супутником Данте виступає римський поет Вергілій, пізніше Данте супроводжує Беатріче, що уособлює милість Божу.Данте вирішив написати "Божественну комедію" задля духовного спасіння людини й усього світу. Він писав: "Врятувати людей від ганебного стану і провести їх до щастя". Він проголошував високі ідеали Добра, Любові, Милосердя, Розуму, які, на його думку, можуть змінити життя суспільства.
Частину "Рай" він дописував у Равенні під час вигнання. Після смерті Данте Аліг'єрі його сини довгий час не могли дошукатися тринадцяти останніх пісень, поки, за легендою, Данте не наснився своєму синові Якопо і не підказав, де вони лежать.
В Україні "Божественну комедію" переважно перекладали частинами, втім згодом вийшло кілька повних версій перекладу всіх трьох частин. Серед перекладачів були Іван Франко, отець Павло Штокало, Володимир Самійленко, Ігор Костецький, Василь Барка, Михайло Драй-Хмара та інші. Повний переклад всіх трьох частин виконав у 1976 році Євген Дроб'язко.
Цікаво, що "Божественна комедія" називається "комедією" тільки тому, що написана на вульгарному італійському, а не благородної латині, а "божественної" тільки тому, що цей епітет пізніше застосував до неї Джованні Бокаччо.
Цікаві факти з життя Данте Аліг'єрі
- Ім'я дружини Данте жодного разу не згадує ні в одному зі своїх творів, однак Беатріче він присвятив більшість сонетів і канцон зі збірки La Vita Nuova ("Нове життя") і вона є одним з головних персонажів "Божественної комедії".
- Данте і Беатріче стали символами любовної пари такими як Петрарка і Лаура, Трістан та Ізольда, Ромео і Джульєтта.
- Зі свого коханої Беатріче Данте бачився лише двічі в житті – в 9 і 18 років.
- У 2008 році влада Флоренції, через майже 690 років після смерті Данте Аліг'єрі скасувала рішення про вигнання поета з міста. Проте це рішення наткнулось на велику критику і громадськість назвала його комерційним трюком для приваблення туристів.
- Його предки походили з римського роду Елізео, які брали участь У заснуванні Флоренції. Прапрадід Данте, Каччагвіда, навіть брав участь У хрестовому поході Конрада III, був посвячений в лицарі і загинув у бою з мусульманами.
- При транспортуванні праху Данте з Равенни в рідну Флоренцію урну викрали монахи-францисканці з сусіднього монастиря, які не бажали розлучатися з поетом.
- Над "Божественною комедією" Данте трудився 15 років.
- Аліг’єрі вплинув своєю творчістю на таких відомих письменників, як Вільям Шекспір, Джеффрі Чосер і Джон Мілтон.
- Завдяки "Божественної комедії" саме рідний для Данте тосканський діалект донині служить основою літературної італійської мови.
- Кожна з трьох частин "Божественної комедії" закінчується словом "зірки".
- Найстрашнішим гріхом, якому відповідав би 9-й коло пекла, Данте називає зраду. Навіть злодії і вбивці перебувають вище.
- "Божественна комедія" згадується в багатьох творів, втім одним із найпопулярніших є роман Дена Брауна "Інферно" 2013 року. Він був включений у список бестселерів за версією Publishers Weekly. Головну роль в екранізації роману зіграв американський актор Том Хенкс.
пʼятниця, 8 травня 2020 р.
#марафон_памяті
В Опішні запускають Марафон пам’яті
До Дня пам’яті та примирення та до 75-ої річниці перемоги над нацизмом у Другій світовій війні в Опішнянській громаді запустили марафон історій про жителів громади, які є свідками війни.
Про це на своїй сторінці у Facebook написав голова громади Микола Різник.
“З кожним роком їх залишається все менше. Хочеться, щоб живі сторінки історії, наповнені їхніми розповідями, залишилися на згадку всім нам”, – написав Микола Різник.
Перша історія про Варвару Якшину.
Її багато знають як вчительку хімії Опішнянської школи. Але далеко не всім відомо, що Варвара Юхимівна пройшла всю ІІ світову війну.
Їй було всього 19 років, коли розпочалася війна. Дівчина закінчила 6-місячні медичні курси при виші і пішла на фронт. Всі роки військових дій пропрацювала у госпіталі, що рухався слідом за фронтом. Для неї війна закінчилась за кілька кілометрів до Берліна.
Найбільше жінка прагне, щоб трагічні уроки історії ІІ-ї світової війни не повторило нинішнє покоління. Молиться за наших хлопців, які воюють на Сході України.
Друга історія про Олександра Шарахмуліна.
Олександр Шарахмулін пішов добровольцем на фронт, коли йому ще не було й 17 років.
Хлопець народився в татарській родині неподалік Казані, рано осиротів. На Донбасі закінчив фабрично-заводське училище, здобувши робітничу професію.
З початку війни служив в артилерії. Нагороджений Орденом Великої Вітчизняної війни.
На його рахунку 4 фашистських танки, неймовірна історія поневірянь у таборах та кохання на все життя.
Олександр був поранений під Харковом і лежав у госпіталі, саме в той час у місто ввійшли фашисти. Тоді йому пощастило втекти. Вилікували добрі люди, але уникнути полону не зміг – потрапив у табір для військовополонених на заході Німеччини. У таборі були й цивільні. Саме там він і познайомився з опішнянкою Вірою Кульбакою, яка згодом, навіть через тривалу розлуку, стала його дружиною.
У його руках ще відчувається міць та сила, а сам же ветеран найбільше хоче, щоб нині в Україні закінчилася війна і настав мир.
четвер, 7 травня 2020 р.
Подякуй ветерану на відстані
До 75-річниці Перемоги над нацизмом у Другій світовій війні
8 і 9 травня ми, разом з мільйонами людей по всьому світу, відзначаємо День пам’яті і примирення та 75 річницю Перемоги над нацизмом у Європі.
Ця Перемога була здобута ціною неймовірних зусиль і величезних жертв.
Неймовірних втрат, величезного горя і страждань зазнав у цій війні український народ.
У роки Другої світової війни Україна стала справжнім епіцентром бойових дій, що вщент зруйнували тисячі міст і сіл. Саме на Українській землі вирішувалася доля війни в Європі.
Мільйони людей поклали своє життя під час тяжких оборонних та наступальних військових операцій і партизанських рейдів, у підпільній боротьбі, в окупації та концтаборах.
Понад 9 мільйонів вихідців з України стали до бою з ворогом. За перемогу над фашизмом Український народ заплатив неймовірно високу ціну - мільйони загиблих, поранених та ненароджених, загинувших у концтаборах, гетто, в'язницях та на каторжних роботах на чужині.
Сьогодні ще раз низько вклоняємось усім мужнім воїнам, віддавшим життя за рідну землю, за мир і справедливість, і всім, хто пережив страхіття вогняних воєнних років!
Загалом на Полтавщині зараз проживають 179 осіб з інвалідністю внаслідок війни та 643 учасники бойових дій Другої світової війни 1939-1945 років.
Переконані, що сила духу та непохитна віра ветеранів у торжество добра над злом завжди надихатимуть нові покоління українців на захист рідної землі та розбудову батьківського дому.
Висловюємо Вам свою глибоку повагу та вдячність і бажаємо довгих років щасливого й достойного життя!
( світлини минулих років)
Відповіді на літератест від 05.05.2020
Відповіді:
1.О. М. Горькому.
2.М. О. Добролюбов.
3.М. Ю. Лермонтов.
4.В пам ять 22 квітня 1838 року Шевченко присвятив російському поету В. А. Жуковському поему «Катерина»,а В. І. Григоровичу, конференц–секреарю Академії мистецтв, який брав участь у викупі поета, – поему «Гайдамаки».
5.«Кобзар», 8 творів.
6.Сатиричну поему «Сон».
7.Приводом до арешту Шевченка була його участь у Кирило–Мефодіївському братстві. Справжньою причиною заслання поета були його революційні твори і насамперед поема «Сон», знайдена в нього під час арешту.
8.«В казематі».
9.Про своє заслання на берег Аралського моря. «І небо невмите, і заспані хвилі».
10.М. І. Щепкіним.
11.В. Жуковський, К. Брюлов, О. Венеціанов, І. Сошенко, Є. Гребінка.
12.Взимку. «Шубовсь в воду!.. Попід льодом геть загуркотіло».
13.«Неофіти».
14.У вірші «Сон» («На панщині пшеницю жала»), а також у поемі «Сон» («У всякого своя доля»).
15.«Кавказ».
16.«Сон». Петербург.
17.«Реве та стогне Дніпр широкий», «Така її доля», «Думи мої, думи мої», «Садок вишневий коло хати», «Заповіт».
18.М. В. Лисенко.
19.«Зоре моя вечірняя».
20.«Слепая», «Тризна», «Бесталанный».
21.І. Ю. Рєпін.
22.Про перебування в наймах у дяка Богорського. У вірші «А. О. Козачковському».
23.У галузі живопису.
24.«Сон» («На панщині пшеницю жала»), «Сон» («У всякого своя доля»), «Сон» («Гори мої високії!»; «Думи мої, думи мої».
25.Наймичка», «Варнак», «Княгиня», «Музыкант», «Художник», «Несчастный», «Капитанша», « Прогулка с удовольствием и не без морали» та ін..
26.«Художник».
27.Кріпак Тарас Федорович, повість «Музыкант».
28«Буквар».
29.С. Васильченко, «В бур янах»; О. Іваненко, «Тарасові шляхи»; О. Ільченко, «Петербурзька осінь»; Д. Косарик, «Син–колос»; Л. Смілянський, «Поетова молодість» та ін..
1.О. М. Горькому.
2.М. О. Добролюбов.
3.М. Ю. Лермонтов.
4.В пам ять 22 квітня 1838 року Шевченко присвятив російському поету В. А. Жуковському поему «Катерина»,а В. І. Григоровичу, конференц–секреарю Академії мистецтв, який брав участь у викупі поета, – поему «Гайдамаки».
5.«Кобзар», 8 творів.
6.Сатиричну поему «Сон».
7.Приводом до арешту Шевченка була його участь у Кирило–Мефодіївському братстві. Справжньою причиною заслання поета були його революційні твори і насамперед поема «Сон», знайдена в нього під час арешту.
8.«В казематі».
9.Про своє заслання на берег Аралського моря. «І небо невмите, і заспані хвилі».
10.М. І. Щепкіним.
11.В. Жуковський, К. Брюлов, О. Венеціанов, І. Сошенко, Є. Гребінка.
12.Взимку. «Шубовсь в воду!.. Попід льодом геть загуркотіло».
13.«Неофіти».
14.У вірші «Сон» («На панщині пшеницю жала»), а також у поемі «Сон» («У всякого своя доля»).
15.«Кавказ».
16.«Сон». Петербург.
17.«Реве та стогне Дніпр широкий», «Така її доля», «Думи мої, думи мої», «Садок вишневий коло хати», «Заповіт».
18.М. В. Лисенко.
19.«Зоре моя вечірняя».
20.«Слепая», «Тризна», «Бесталанный».
21.І. Ю. Рєпін.
22.Про перебування в наймах у дяка Богорського. У вірші «А. О. Козачковському».
23.У галузі живопису.
24.«Сон» («На панщині пшеницю жала»), «Сон» («У всякого своя доля»), «Сон» («Гори мої високії!»; «Думи мої, думи мої».
25.Наймичка», «Варнак», «Княгиня», «Музыкант», «Художник», «Несчастный», «Капитанша», « Прогулка с удовольствием и не без морали» та ін..
26.«Художник».
27.Кріпак Тарас Федорович, повість «Музыкант».
28«Буквар».
29.С. Васильченко, «В бур янах»; О. Іваненко, «Тарасові шляхи»; О. Ільченко, «Петербурзька осінь»; Д. Косарик, «Син–колос»; Л. Смілянський, «Поетова молодість» та ін..
середа, 6 травня 2020 р.
Чи актуален Фрейд сьогодні?
Зигмунд Фрейд (Sigmund Freud)
Зиґмунд Фройд (повне
ім’я Сиґізмунд Шломо Фройд; 6 травня 1856, Пржибор — 23 вересня 1939) —
австрійський психолог і невролог, який вивчав людське несвідоме. Він
розвинув методику вільних асоціацій та тлумачення сновидінь, яку було
покладено в основу психоаналізу, і сформулював концепцію структури
психіки (Ід, Еґо та Супереґо, або Воно, Я і Над-Я).
Зиґмунд Фройд народився в єврейській сім'ї Якоба Фройда та Амалії Натансон. Батько народився 1815 року в місті Тисмениця (сучасна Івано-Франківська область), в Галичині, і провів там перші 25 років свого життя. У Тисмениці він уперше одружився і дав життя двом старшим братам Зиґмунда — Еммануелю і Філіпу. Мати — Амалія Натансон — народилася в Україні, в місті Броди на Львівщині, виросла в Одесі.
Батьки мешкали в Бучачі (нині Тернопільська область), де жили до переселення в німецьке місто Фрайберґ, що знаходилося поблизу кордонів Прусії та Австрії (нині — місто Пржибор у Чехії). 1860 року родина Фройда через фінансові труднощі перебралась до Відня. У 9 років Зиґмунд вступає до гімназії Сперл (середня школа), де став одним з найкращих учнів, та закінчив її на відмінно в 17 років.
У статті «Моє життя і психоаналіз» Зиґмунд писав: «Я народився 6 травня 1856 року у Фрайберґу в Моравії, маленькому містечку в нинішній Чехословаччині. Мої батьки були євреї, і сам я залишаюся євреєм. Про моїх предків з батьківського боку я знаю, що вони колись мешкали в рейнських землях, у Кельні; у зв’язку з черговим переслідуванням євреїв у XIV або XV століттях, сімейство перебралося на схід, і впродовж XIX століття воно перемістилося з Литви через Галичину до німецькомовних країн, до Австрії».
Після завершення гімназії Фрейд планував зробити воєнну або ж політичну кар’єру, але внаслідок антисемітських настроїв та матеріальних труднощів його амбіції були повністю знищені цими причинами. У 1881 році він на відмінно склав випускні екзамени та отримав ступінь доктора медицини. В березні 1876 року Фрейд під пильним наглядом професора Карла Клауса досліджував статеве життя вугрів. Якщо конкретніше, то він вивчав наявність сім'яників у самців. Це була його перша наукова робота. В 1884 році винайшов метод зафарбовування нервових шляхів хлоридом золота, спосіб такого роду був визнаний недосконалим.
У 1882 році Фройд приступив до медичної практики. Наукові інтереси привели його до головної лікарні у Відні, де він почав дослідження в Інституті церебральної анатомії. На початку 1880-тих років зблизився з Йозефом Брейєром та Жаном-Мартеном Шарко, які значно вплинули на вибір Фройдом напрямку наукової діяльності.
У 1886 році Фройд вступає в шлюб з Мартою Бернейс. У подальшому у них народилось шестеро дітей — Матильда (1887–1978), Жан Мартін (1889–1967, названий в честь Шарко), Олівер (1891–1969), Ернст (1892–1970), Софія (1893–1920) та Анна (1895–1982). Саме Анна Фройд стала послідовницею батька, заснувала дитячий психоаналіз, систематизувала та розробляла психоаналітичну теорію, внесла значний вклад в теорію та практику психоаналізу в своїх роботах.
У 1891 році видана робота Фройда «Про афазію», в якій він уперше виступив з аргументованою критикою загальноприйнятої на той час концепції локалізації функцій мозку в певних його центрах і запропонував альтернативний функціонально-генетичний підхід до вивчення психіки та її фізіологічних механізмів. У статті «Захисні невропсихози. Спроба психологічного пояснення.» (1894) та роботі «Дослідження істерії» (1895, спільно з Йозефом Бреєром) було засвідчено, що існує зворотна дія психічної патології на фізіологічні процеси та залежність соматичних симптомів від емоційного стану пацієнта.
З початком XX століття починають виходити основоположні наукові роботи:
Нестерпно страждаючи від раку ротової порожнини, який був викликаний курінням, у 1939 році він просить свого лікаря та друга Макса Шура допомогти йому здійснити евтаназію, ідея якої була на той час досить популярною. Той дав йому дозу морфію, від якої Зиґмунд Фройд і помер 23 вересня у віці 83 років. Тіло Зигмунда Фрейда було кремоване, прах вміщений в одну з давньогрецьких урн з його приватної колекції. Наразі урна зберігається в колумбарії лондонського крематорію Ґолдерс Ґрін разом з прахом його дружини Марти і доньки Анни.
Цікаві факти:
Зиґмунд Фройд народився в єврейській сім'ї Якоба Фройда та Амалії Натансон. Батько народився 1815 року в місті Тисмениця (сучасна Івано-Франківська область), в Галичині, і провів там перші 25 років свого життя. У Тисмениці він уперше одружився і дав життя двом старшим братам Зиґмунда — Еммануелю і Філіпу. Мати — Амалія Натансон — народилася в Україні, в місті Броди на Львівщині, виросла в Одесі.
Батьки мешкали в Бучачі (нині Тернопільська область), де жили до переселення в німецьке місто Фрайберґ, що знаходилося поблизу кордонів Прусії та Австрії (нині — місто Пржибор у Чехії). 1860 року родина Фройда через фінансові труднощі перебралась до Відня. У 9 років Зиґмунд вступає до гімназії Сперл (середня школа), де став одним з найкращих учнів, та закінчив її на відмінно в 17 років.
У статті «Моє життя і психоаналіз» Зиґмунд писав: «Я народився 6 травня 1856 року у Фрайберґу в Моравії, маленькому містечку в нинішній Чехословаччині. Мої батьки були євреї, і сам я залишаюся євреєм. Про моїх предків з батьківського боку я знаю, що вони колись мешкали в рейнських землях, у Кельні; у зв’язку з черговим переслідуванням євреїв у XIV або XV століттях, сімейство перебралося на схід, і впродовж XIX століття воно перемістилося з Литви через Галичину до німецькомовних країн, до Австрії».
Після завершення гімназії Фрейд планував зробити воєнну або ж політичну кар’єру, але внаслідок антисемітських настроїв та матеріальних труднощів його амбіції були повністю знищені цими причинами. У 1881 році він на відмінно склав випускні екзамени та отримав ступінь доктора медицини. В березні 1876 року Фрейд під пильним наглядом професора Карла Клауса досліджував статеве життя вугрів. Якщо конкретніше, то він вивчав наявність сім'яників у самців. Це була його перша наукова робота. В 1884 році винайшов метод зафарбовування нервових шляхів хлоридом золота, спосіб такого роду був визнаний недосконалим.
У 1882 році Фройд приступив до медичної практики. Наукові інтереси привели його до головної лікарні у Відні, де він почав дослідження в Інституті церебральної анатомії. На початку 1880-тих років зблизився з Йозефом Брейєром та Жаном-Мартеном Шарко, які значно вплинули на вибір Фройдом напрямку наукової діяльності.
У 1886 році Фройд вступає в шлюб з Мартою Бернейс. У подальшому у них народилось шестеро дітей — Матильда (1887–1978), Жан Мартін (1889–1967, названий в честь Шарко), Олівер (1891–1969), Ернст (1892–1970), Софія (1893–1920) та Анна (1895–1982). Саме Анна Фройд стала послідовницею батька, заснувала дитячий психоаналіз, систематизувала та розробляла психоаналітичну теорію, внесла значний вклад в теорію та практику психоаналізу в своїх роботах.
У 1891 році видана робота Фройда «Про афазію», в якій він уперше виступив з аргументованою критикою загальноприйнятої на той час концепції локалізації функцій мозку в певних його центрах і запропонував альтернативний функціонально-генетичний підхід до вивчення психіки та її фізіологічних механізмів. У статті «Захисні невропсихози. Спроба психологічного пояснення.» (1894) та роботі «Дослідження істерії» (1895, спільно з Йозефом Бреєром) було засвідчено, що існує зворотна дія психічної патології на фізіологічні процеси та залежність соматичних симптомів від емоційного стану пацієнта.
З початком XX століття починають виходити основоположні наукові роботи:
- «Тлумачення снів» (1900)
- Психопатологія повсякденного життя (1901)
- Спогади дитинства Леонардо да Вінчі (1910)
- Тотем і табу (1913)
- Лекції до вступу в психоаналіз (1916–1917)
- По той бік принципу задоволення (1920)
- Психологія мас та аналіз людського «Я» (1921)
- Я та Воно (1923)
Нестерпно страждаючи від раку ротової порожнини, який був викликаний курінням, у 1939 році він просить свого лікаря та друга Макса Шура допомогти йому здійснити евтаназію, ідея якої була на той час досить популярною. Той дав йому дозу морфію, від якої Зиґмунд Фройд і помер 23 вересня у віці 83 років. Тіло Зигмунда Фрейда було кремоване, прах вміщений в одну з давньогрецьких урн з його приватної колекції. Наразі урна зберігається в колумбарії лондонського крематорію Ґолдерс Ґрін разом з прахом його дружини Марти і доньки Анни.
Цікаві факти:
- Фройду приписують вислів «Час, проведений з кішками, ніколи не витрачений задарма». Проте, Зиґмунд писав своєму другові Арнольду Цвейгу «Я, як відомо, не люблю кішок» — він віддавав перевагу спілкуванню з собаками.
- Зиґмунд Фройд мав непереборну пристрасть до куріння сигар. Пораховано, що в середньому протягом життя він випалював по 21 сигарі на день, втім в останні роки життя через хворобу на рак суттєво обмежував себе і випалював не більше 1 сигари на день.
- Зиґмунду Фройду також приписують вислови: «Інколи сигара, це просто сигара» та «Це єдина раса людей, до якої психоаналіз застосувати неможливо» (начебто адресована ірландцям). Проте жодних документальних свідоцтв, що він коли-небудь казав це, не існує.
- На честь психолога названо астероїд 4342 Фройд.
#ЗнайНаших
ТОП-10 цікавих фактів про українського письменника Бориса Грінченка
Грінченко — один із організаторів і керівників "Просвіти", активний член Братства тарасівців, співзасновник УРП
Сьогодні, 6 травня 110 років з дня смерті визначного українського письменника, літературознавця та майстра малої прози — Грінченка Бориса Дмитровича.
Він надзвичайно багато зробив для національно-культурного, політичного і соціального пробудження свого народу.
1. ПІД ЧАС НАВЧАННЯ У ШКОЛІ БОРИС ГРІНЧЕНКО ПІДТРИМУВАВ ЗВ'ЯЗОК ІЗ ГУРТКОМ РЕВОЛЮЦІОНЕРІВ-НАРОДНИКІВ, ЗА ЩО БУВ УВ'ЯЗНЕНИЙ
29 грудня 1879 року, 16-річного юнака було заарештовано за "чтєніє і распространєніє" забороненої книжки С. Подолинського "Парова машина". Цей арешт мав свої сумні наслідки: набута у в'язниці хвороба легень та заборона продовжувати навчання в університеті.
2. ГРІНЧЕНКО АВТОР ПЕРШОГО ФУНДАМЕНТАЛЬНОГО "СЛОВНИКА УКРАЇНСЬКОЇ МОВИ" (1907-1909)
Просвіта - громадська організація, утворена 1868 у Львові з метою культурного розвитку. Його багатогранна діяльність була спрямована на формування української нації і становлення Української держави. Великим Просвітителем ввійшов він в історію України.
1883 року, у селі Олексіївці Зміївського повіту, на вчительських курсах Борис Грінченко познайомився з молодою вчителькою Марією Миколаївною Гладиліною. Незабаром вони одружились і змогли пронести своє кохання через все життя.
Братство Тарасівців - українська таємна організація, яка була створена влітку 1891 року на могилі Тараса Шевченка у Каневі. Своїм основним завданням ставило боротьбу за національне визволення українського народу.
Грінченко дуже любив свою доньку Настю і вирішив видати для неї журнал під назвою "Квітка", у якому він писав короткі оповідання, вірші та загадки.
8. СЕРЦЕ ПИСЬМЕННИКА НЕ ВИТРИМАЛО ТЯЖКИХ ВТРАТ
Донька Анастасія Грінченко була активною учасницею збройних виступів революції 1905–1907 років, внаслідок чого її було увязенно. У в'язниці в Анастасії розвинувся туберкульоз і вже 1908 вона пішла з життя. Невдовзі помер і її син. Ці смерті дуже підірвали здоров'я Бориса, він помер за півтора року після доньки, 6 травня 1910 року в Оспедалетто (Італія).
У селі Олексіївка Перевальського району розташований "Меморіальний музей Б. Д. Грінченка"
На подвір'ї Олексіївської школи розташована стара будівля, перед якою височить пам'ятник талановитому педагогу, видатному письменнику і публіцисту, критику і мовознавцю, видавцю та громадському діячу — Борису Дмитровичу Грінченку.
Київський університет імені Бориса Грінченка є вищим навчальним закладом.
вівторок, 5 травня 2020 р.
Літератест:як добре ти знаєш творчість Т.Г.Шевченка
• 2 .Хто написав про Шевченка: «Він вийшов з народу, жив з народом і не тільки думкою, а й умовами життя був з ним тісно, кровно зв язаний»?
• 3. Який видатний російський поет народився в один рік з Шевченком?
• 4 .Які твори і кому присвятив Шевченко на згадку про день викупу з кріпацтва?
• 5. Як називається перша збірка Шевченка і скільки творів ввійшло до неї?
• 6. Яку поему Шевченко написав під свіжими враженнями від першої подорожі на Україну?
• 7. Що було справжньою причиною арешту і заслання Шевченка?
• 8. Як назвав Шевченко цикл віршів, написаний під час ув язнення в казематі Третього відділу біля Ланцюгового мосту?
• 9. Про який час свого життя говорить Шевченко у цьому вірші:
«Чи довго буде ще мені
В оцим незамкненій тюрмі,
Понад оцим незакінченим морем
Нудити світом?»
Назва вірша?
• 10. З яким видатним російським актором, у минулому кріпаком, дружив Шевченко?
• 11. Які визначні художники і письменники брали участь у викупі Шевченка?
• 12. В яку пору загинула Катерина з однойменної поеми Шевченка і з яких рядків це видно?
• 13. Назвіть поему Шевченка, присвячену М. Щепкіну.
• 14. У яких творах для зображення кріпосницької дійсності Шевченко використовує форму сну?
• 15. У якому творі Шевченко стає на захист пригнічених царизмом народів?
• 16. У якій поемі, про яке місто поет говорить:
«Там ніч, як день. Дивлюся:
Палати, палати
Понад тихою рікою,
А берег ушитий
Увесь каменем. Дивуюсь,
Мов несамовитий!
Як то воно зробилося
З калюжі такої
Таке диво…?»
• 17. Назвіть п ять відомих пісень на слова Шевченка.
• 18. Який композитор написав музику до 83 творів Шевченка?
• 19. Яку українську народну пісню любив співати Шевченко?
• 20. Які поеми Шевченка написані російською мовою?
• 21 .Який художник намалював до поеми «Кавказ» ілюстрацію, взявши епіграфом до неї слова: «Споконвіку Прометея там орел карає»?
22. Про який час свого життя згадує Шевченко в цих рядках і в якому вірші:
«Давно те діялось. Ще в школі,
Таки в учителя–дяка
Гарненько вкраду п ятака –
Бо я було троха не голе,
Таке убоге – та й куплю
Паперу аркуш»?
• 23. У якій галузі мистецтва, крім літератури, прославився Шевченко?
• 24. Які твори Шевченка мають однакові назви?
• 25. Які повісті Шевченка написані російською мовю?
• 26. У якому творі Шевченка дійові особи – поет Жуковський, художники – Ширяєв, Брюллов, Венеціанов?
• 27. Який талановитий музикант змушений був подавати панам страву і розважати їх музикою?
• 28. Яку книгу для навчання грамоти створив Шевченко?
• 29. Назвіть художні твори, присвячені Шевченку. Хто їх автор?
Підписатися на:
Дописи (Atom)
Диво Різдва
Різдвяні свята із давніх-давен є особливими для вірян. До них готуються особливо ретельно, дотримуючись усіх традицій і звичаїв. І хоча за...