ТОП-10 цікавих фактів про українського письменника Бориса Грінченка
Грінченко — один із організаторів і керівників "Просвіти", активний член Братства тарасівців, співзасновник УРП
Сьогодні, 6 травня 110 років з дня смерті визначного українського письменника, літературознавця та майстра малої прози — Грінченка Бориса Дмитровича.
Він надзвичайно багато зробив для національно-культурного, політичного і соціального пробудження свого народу.
1. ПІД ЧАС НАВЧАННЯ У ШКОЛІ БОРИС ГРІНЧЕНКО ПІДТРИМУВАВ ЗВ'ЯЗОК ІЗ ГУРТКОМ РЕВОЛЮЦІОНЕРІВ-НАРОДНИКІВ, ЗА ЩО БУВ УВ'ЯЗНЕНИЙ
29 грудня 1879 року, 16-річного юнака було заарештовано за "чтєніє і распространєніє" забороненої книжки С. Подолинського "Парова машина". Цей арешт мав свої сумні наслідки: набута у в'язниці хвороба легень та заборона продовжувати навчання в університеті.
2. ГРІНЧЕНКО АВТОР ПЕРШОГО ФУНДАМЕНТАЛЬНОГО "СЛОВНИКА УКРАЇНСЬКОЇ МОВИ" (1907-1909)
Просвіта - громадська організація, утворена 1868 у Львові з метою культурного розвитку. Його багатогранна діяльність була спрямована на формування української нації і становлення Української держави. Великим Просвітителем ввійшов він в історію України.
1883 року, у селі Олексіївці Зміївського повіту, на вчительських курсах Борис Грінченко познайомився з молодою вчителькою Марією Миколаївною Гладиліною. Незабаром вони одружились і змогли пронести своє кохання через все життя.
Братство Тарасівців - українська таємна організація, яка була створена влітку 1891 року на могилі Тараса Шевченка у Каневі. Своїм основним завданням ставило боротьбу за національне визволення українського народу.
Грінченко дуже любив свою доньку Настю і вирішив видати для неї журнал під назвою "Квітка", у якому він писав короткі оповідання, вірші та загадки.
8. СЕРЦЕ ПИСЬМЕННИКА НЕ ВИТРИМАЛО ТЯЖКИХ ВТРАТ
Донька Анастасія Грінченко була активною учасницею збройних виступів революції 1905–1907 років, внаслідок чого її було увязенно. У в'язниці в Анастасії розвинувся туберкульоз і вже 1908 вона пішла з життя. Невдовзі помер і її син. Ці смерті дуже підірвали здоров'я Бориса, він помер за півтора року після доньки, 6 травня 1910 року в Оспедалетто (Італія).
У селі Олексіївка Перевальського району розташований "Меморіальний музей Б. Д. Грінченка"
На подвір'ї Олексіївської школи розташована стара будівля, перед якою височить пам'ятник талановитому педагогу, видатному письменнику і публіцисту, критику і мовознавцю, видавцю та громадському діячу — Борису Дмитровичу Грінченку.
Київський університет імені Бориса Грінченка є вищим навчальним закладом.
Немає коментарів:
Дописати коментар