Не вампіри, а упирі, не привиди, а мавки: святкуємо Велесову ніч, а не Хелловін
Виникнення свята
Із запровадженням на території України християнства й появою церкви багато язичницьких свят було трансформовано з метою "приборкати" й "цивілізувати" традиції язичників.
Велесова ніч - стародавнє українське свято, що припадає на ніч з 31 жовтня на 1 листопада. Воно має глибокі корені в дохристиянських язичницьких традиціях та пов'язане з богом Велесом.
Первісно Велес вважався богом земного достатку, опікуном купецтва, торгівлі, покровителем домашньої худоби та хмар ("небесної худоби"), мистецтва, музики, поезії, краси та любові. Його сприймали як опікуна творчих людей, волхвів, віщунів та ясновидців.
Наші пращури вірили, що саме Велес відповідальний за розквіт людської душі у буремному світі. Крім того, саме Велес нібито подарував чарівне знання спілкування людини й природи, навчив обробляти землю та жити у злагоді із тваринами (не вбивати, а вчитися відчувати їх, дбати про них, а потім тільки брати зістрижене хутро чи молоко).
Інколи Велесу приписували навіть функції посередника між світом живих і мертвих.
Традиції
У переддень свята існував звичай наводити чистоту в будинку та купатися, для душ померлих предків залишали новий віник та відро чистої води.
Будинки перед цією ніччю належало прикрашати горобиною - щоб відлякати злі сили. Під порогом з цією ж метою розсипали сіль.
Оселю традиційно прикрашали гарбузами, яблуками, кабачками й осінніми квітами.
Атрибутом святкування Велесової ночі було багаття, яке розпалювали на найвищій частині певної місцевості (пізніше через нього стрибали, щоб очистити душу й тіло).
Крім того, наші пращури вирізали гарбузи, ставили в них свічки й загадували бажання (кладучи під подушку яблуко, яке потрібно було з'їсти зранку).
Обряди
Ввечері перед Велесовою ніччю всі члени родини сідали за стіл до "мовчазної вечері" й символічно "частували" померлих родичів (згадуючи лише найкраще про них). Завершувалась вечеря словами: "Прощайте, Діді. Йдіть, з собою (біду, хворобу тощо) заберіть, нас довго чекайте".
З настанням ночі на подвір'я виставляли їжу з власного столу, а на підвіконні запалювали свічку та ін.
Погляд у майбутнє
Уявіть: через кілька років Велесова ніч може стати новою культурною традицією в Україні. Бо це не просто альтернатива Хелловіну. Це свято, яке має всі шанси стати частиною нової культури, де українське минуле природно поєднуються з сучасністю.
(При підготовці публікації використані світлини наших користувачів та інформація з відкритих джерел)
Немає коментарів:
Дописати коментар