Пропонуємо історичний інформ-дайджест
"Конституція Пилипа Орлика – перша конституція у світі"
5 квітня 1710 року гетьманом України обрали Пилипа Орлика. Він був одним з найближчих сподвижників Івана Мазепи. Після поразки шведсько-українського війська під Полтавою в 1709 році змушений був емігрувати в місто Бендери, яке тоді було під владою Османської імперії. Разом з ним політичний притулок в місті отримали частина козацької старшини, козаки Гетьманщини і запорожці, які відмовилися служити Москві. Під час козацької ради, коли Орлик був обраний гетьманом України, була також ухвалена угода під назвою "Пакти і Конституції прав і вольностей Війська Запорозького".
Повна назва цього документа – «Договір та Встановлення прав і вольностей Війська Запорозького та всього вільного народу Малоросійського між Ясновельможним гетьманом Пилипом Орликом та між Генеральною старшиною, полковниками, а також названим Військом Запорозьким, що за давнім звичаєм і за військовими правилами схвалені обома сторонами вільним голосуванням і скріплені найяснішим гетьманом урочистою присягою».
Саме цей документ згодом отримав назву "Конституція Пилипа Орлика"або «Бендерська Конституція».. Вона фактично проголошувала в Україні незалежну республіку. Документ містить преамбулу, 16 статей та присягу гетьмана.
Новаторство думки Орлика – у розподілі на гілки влади: виконавчу, законодавчу та судову.
Права гетьмана обмежувались, не можна було керувати принципом: «Як хочу – так і велю». Але і до гетьмана мали ставитись з повагою.
Мав бути виборний орган – Генеральна рада – своєрідний парламент. Його сесії мали відбуватись тричі на рік – на Різдво, на Великдень і на Покрову.
Конституція мала – як сказали б нині – антикорупційну спрямованість. Вона, наприклад, забороняла підкуп і затверджувала прямі доповіді гетьману – без посередництва наближених до нього слуг. Заборонялася таємна кореспонденція – зокрема з іноземними державами.
Гетьман і полковники були повністю відсторонені від розпорядження військовим скарбом – цим мав відати генеральний скарбник і скарбники в полках. Скарбником повинна бути людина «благосовісна», написав Орлик.
Конституція захищала права і вольності запорожців, встановлювала кордони України в межах Зборівського договору 1649 року. Гетьман мав захищати цілісність території, а король Швеції виступав протектором України.
Затверджувався статус православ’я як головної релігії і підпорядкування української церкви Константинопольському патріархату – ще один момент, який ніби перекидає нас місточком у нинішній час.
Конституція говорила про потребу приязні і братерства з кримськими татарами...
Конституція мала і соціальну спрямованість – щоб людям військовим і посполитим «не чинились тяготи і… здирства». Окремо Орлик потурбувався про старих козаків, вдів, сиріт і «людей убогих».
Окрема стаття гарантувала права та привілеї Києва та інших міст із магістратами – така собі нотка сучасної децентралізації…
"Конституція Пилипа Орлика" була укладена у двох примірниках староукраїнською та латинською мовами. Оригінал, написаний рукою Пилипа Орлика, зберігається в Національному архіві Швеції у Стокгольмі.
Однією з найстарших Конституцій світу вважається американська – 1787 року.
Конституція Франції була ухвалена в 1791 році.
Того ж 1791 року була увалена і польська Конституція.
Немає коментарів:
Дописати коментар