четвер, 26 жовтня 2023 р.

Гарбузи...гарбузики...гарбузці...

 

Колаж цікавинок







26 жовтня – День гарбуза. Найбільше це свято популярне в США, але щороку поширюється світом. Головна мета цього дня – поширювати інформацію про цілющі властивості цього продукту та його цінність для організму.

Україну також вже не можливо уявити без гарбузів. Його можна сміливо назвати одним з атрибутів осені. Гарбуз – це джерело вітамінів та мінералів, корисних для нашого організму. Він же і герой містичного свята Гелловін, яке так швидко увірвалося з-за кордону у наше життя.
Хоч Гелловін і не наше свято, проте любов до гарбузів варто плекати. То…чому б не відсвяткувати сімейне свято українського гарбуза?
Пропонуємо вам декілька ідей для теплого, не страшного гарбузового дня чи вечора.

Разом із дітьми спечіть гарбузовий пиріг.
Виріжіть гарбузові ліхтарики з отворами-серденьками. Створіть за допомогою цих ліхтариків затишну домашню атмосферу.
Подивіться гарний фільм. А під час перегляду лузайте гарбузове насіння.
Зваріть гарбузову кашу… Готуючи, розкажіть дітям про неоціненну користь гарбуза (подовжує молодість, підвищує гемоглобін, заспокоює й сприяє доброму сну).
Театралізуйте з дітьми пісеньку «Ходить гарбуз по городу».
Попрацюйте над веселим оранжево-жовтим дрескодом для всієї сім’ї.
Виготовіть з дітьми цікаві вироби ручної роботи з зображеннями гарбузів або підготуйте гарбузові розмальовки.
Створіть гарбузову фотозону і зробіть фотосесію.

субота, 21 жовтня 2023 р.

Пилип Орлик-людина,особа,політичний діяч

 


Пилип Орлик народився (11 (21) жовтня (1672-1742)

Навчався Пилип Орлик у Вільнюсі в Єзуїтському колегіумі, згодом — у Могилянській академії в Києві, де вивчав латинську мову, стилістику, риторику, філософію та поезію.
З 1707 року він був генеральним писарем Війська Запорозького та найближчим соратником гетьмана Івана Мазепи, а після його смерті став гетьманом Війська Запорозького Правобережної України й автором першої Конституції в Україні, відомої як «Конституція Пилипа Орлика» (1710).
Конституція обмежувала привілеї гетьмана та старшини, вирівнювала козаків у правах, зберігаючи при цьому окремий статус запорожців. Окрім того, передбачала політичну незалежність України від Московії та розбудову незалежної української Церкви.
Його витончений розум і дипломатичний хист, вишукані манери та незрівнянний стиль публіциста викликали захоплення у європейської політичної та мистецької еліти. Головною метою свого життя гетьман Орлик вбачав незалежність і єдність України, мир і розвиток держави. Серед інструментів зміцнення державності Орлик не в останню чергу бачив військовий альянс із Османською імперією та Кримським ханством. Однак подальший розподіл України був великим ударом для гетьмана: зазнала поразки його мрія про сильну і цілісну Українську державу.
До останніх своїх днів великий гетьман невтомно шукав підтримки української державності у володарів Франції, Великої Британії, Ватикану, Саксонії, Пруссії, привертав їхню увагу до трагічної долі рідної країни, розділеної між зажерливими сусідами.
Побувавши якийсь час у Чернівцях, Каушанах та в Букарешті, переїхав до Ясс (колишня столиця Молдовського князівства), де й помер у 1742 році.
2011 року у шведському місті Крістіанстад урочисто відкритий пам’ятник Орлику. У Києві на його честь названо одну з центральних вулиць та розташований пам’ятник гетьманові. Та, безумовно, найвеличніший пам’ятник гетьманові Орлику — його Конституція і ціле його життя, віддане ідеї побудови Української Держави. Він — приклад, гідний наслідування і пошани.
В Опішнянській бібліотеці проведено історично-інформаційний дайджест "Пилип Орлик-людина,особа,політичний діяч",присвячений життєвому шляху Пилипа Орлика, гетьмана України у вигнанні в 1710—1742 роках.








Цікаві факти
1. Одне обличчя з Мазепою
На купюрах номіналом 10 гривень зображений не Іван Мазепа, як заявлено, а його соратник Пилип Орлик. Брати художники Олександр та Сергій Харуки розповіли, що запропонували кілька варіантів портретів гетьмана Мазепи. Серед них випадково потрапив портрет Орлика. Оскільки достеменно невідомо, як виглядав Мазепа, затвердили Орлика.
2. Барон
Походить із чеського баронського роду Орликів, одна гілка якого ще за часів гуситських воєн XV ст. виїхала до Польського королівства та згодом осіла в Західній Білорусі.
3. Випускник «Могилянки»
Навчався в єзуїтському колегіумі у Вільні, а також у Києво-Могилянській колегії, яку закінчив у 1694 р. на відмінно. Під час навчання проявив талант ораторства й поезії, цікавився філософією і літературою.
4. Поліглот
Окрім української мови, вільно володів польською, болгарською, арабською, шведською, німецькою, латинською та церковнослов’янською.
5. Обраний гетьман
5 квітня 1710 року запорозькими козаками, яких іноді називають «першою українською політичною еміграцією», було обрано Пилипа Орлика гетьманом України (у вигнанні). Обрання відбулося в присутності запорожців, генеральної старшини, козацтва, а також османського султана та шведського короля.
6. Той ще поет
Пилип Орлик залишив після себе багато листів і великий рукописний «Діаріуш подорожній». Писав його польською мовою зі вставками окремих слів, виразів і речень латинською мовою. Видав поетичні книжки: «Прогностик щасливий», приурочений полковнику Данилу Апостолу (1693); «Алкід Руський», присвячений Івану Мазепі; на честь полковника Івана Обидовського «Гіппомен сарматський».
7. Дипломат-вигнанець
Після Полтавської битви емігрував до Османської імперії. Перебуваючи до кінця життя в еміграції, Пилип Орлик уклав союзні договори зі Швецією (1710), кримським ханом (1711, 1712), вів у переговори з Туреччиною, намагаючись схилити ці країни до війни з Московською державою з метою визволення України.
8. Автор першої у світі конституції
Автор першої у світі конституції сучасного вигляду. Документ визначав права та обов'язки всіх членів Війська Запорізького й був затверджений шведським королем Карлом ХІІ. Хоча вона й не набула чинності, оскільки була написана в умовах вигнання, але залишається пам'яткою української політико-філософської та правової думки.
9. Борець із корупцією
Шість статей Конституції спрямовані проти зловживання владою і на боротьбу з корупцією. Цей термін вживають у написаному староукраїнською мовою оригіналі тексту. Зокрема гетьманові заборонялося «на свій персональний пожиток використовувати військовий скарб, а задовольнятися лише своїми оброками та приходами, які кладуться на булаву та його гетьманську особу». Ще один антикорупційний пункт був проти пільговиків, які вибили собі звільнення від повинностей.
10. «Мати-героїня»
Дружина Анна (народилась 29 липня 1683 року) майже на 15 років пережила Орлика. Подружжя мало вісім дітей: Анастасія (1699–1728), Григір (1702, Батурин – 1759, Михайло (1704–), Варвара (1707–), Яків (1711, Бендери – 1721), Марта (1713–), Марина (1715–) та Катерина (1718, померла рано).

середа, 11 жовтня 2023 р.

Хороша книга для юної леді.

 11 жовтня відзначають Міжнародний день дівчаток.

День є глобальною ініціативою, яка спрямована на захист прав дівчат для розв’язання проблем, які можуть у них виникнути.
Якщо ви шукаєте літературу для дівчинки - ви потрапили за адресою. Кожному з батьків хочеться, щоб його дочка розвивалася і росла розумною та освіченою. Для цього мами й тата часто вдаються до літератури. Асортимент книг для дівчаток з кожним роком поповнюється новими виданнями. З'являються не тільки видання для маляток дошкільного віку, а й книги про статеве дозрівання, проблеми, з якими зіштовхуються в підлітковому віці тощо. Хороша книга - це краще рішення для юної леді. Завітайте до ТІЦ з бібліотекою та виберіть книги для дівчаток,у нас великий вибір видань різноманітної тематики.






субота, 7 жовтня 2023 р.

Майстри пензля

 Щороку другої неділі жовтня в Україні своє професійне свято відзначають «майстри пензля».

В 2023 році День художника України припадає на 8 жовтня.
Шановні художники!
Від усієї душі вітаємо вас зі святом. Символічно, що його ми відзначаємо у пору золотої осені, коли сама природа розгортає яскраве живописне полотно.
Ми гордимося творчим доробком художників, народних майстрів, які збагачують мистецьку скарбницю рідного краю, залучають людей до світу прекрасного.
Прийміть слова подяки за самовіддане служіння музі та невгамовний творчий пошук.










В Опішнянській бібліотеці в різні періоди презентували свої роботи художниця,поетеса,Заслужений учитель України Галина Редчук,місцеві художники-аматори Андрій Штанько та Віктор Жулідов,фотохудожник,член Національної спілки фотохудожників України Євгеній Корнієнко.
Щиросердно бажаємо вам, творцям краси і гармонії, невичерпної наснаги, нових цікавих ідей,щастя, здоров’я і добра під мирним небом України.

Диво Різдва

  Різдвяні свята із давніх-давен є особливими для вірян. До них готуються особливо ретельно, дотримуючись усіх традицій і звичаїв. І хоча за...