субота, 26 серпня 2023 р.

За синє небо,за жовте колосся

 29 серпня – День пам’яті загиблих захисників України.

Це не єдиний день у році, коли ми згадуємо, віддаємо шану, розповідаємо про тих, хто віддав життя, щоб відстояти Україну, її державність, незалежність і соборність. Але це особливий день, нагода для всіх у суспільстві разом зосередитися на пам’яті, шані і вдячності.
Цей День пам’яті держава започаткувала в 2019 році. Саме 29 серпня, бо з цією датою пов’язаний один із найтрагічніших епізодів російсько-української війни до повномасштабного вторгнення – вихід українських воїнів з оточення під Іловайськом у 2014 році. Тоді російське керівництво – традиційно для себе – порушило домовленості: українських військових розстріляли, коли вони колонами проходили тим, що мало бути «зеленим коридором». Їхній шлях пролягав через соняшникові поля. Тому традиційним символом пам’ятного дня 29 серпня став соняшник.
Цього року, поки триває війна до перемоги, ми не можемо ані знати точну кількість, ані назвати всіх поіменно, ані розповісти всі історії. Але ми впевнені, що українське суспільство докладе всіх зусиль, щоб наші загиблі герої були в нашій пам’яті не абстрактною цифрою. Щоб вони отримали максимальну шану, якої тільки заслуговують ті, хто віддав життя за свою країну. Щоб наша пам’ять про них була живою.
Схилімо наші голови і вшануємо пам'ять наших Героїв-земляків, які загинули в зоні АТО/ООС,у війні проти російських загарбників за мирне небо над нами, за дитячий сміх, за нашу свободу:
Яковець Роман Михайлович
Омельяненко Юрій Олександрович
Окара Сергій Миколайович
Шведун Іван Михайлович
Міщенко Андрій Юрійович
Замша Сергій Михайлович
Костенко Сергій Володимирович
Пронькін Олександр Олександрович
Бабич Олександр Михайлович
Пам'ятаймо наших Героїв кожної миті, кожної хвилини, кожного дня!
В ТІЦ з бібліотекою розгорнуто книжкову виставку-пам'ять "За синє небо,за жовте колосся", присвячену цій даті.






До уваги користувачів документи, які описують Іловайську трагедію та російсько-українську війну,в тому числі:
821.161.2
П 52
Положій, Євген Вікторович. Іловайськ : розповіді про справжніх людей / Є. В. Положій. – Х. : Фоліо, 2015. – 384 с.
«Іловайськ» – книга про мужність неймовірний героїзм і людяність українських солдат і офіцерів, бійців добровольчих батальйонів, батальйонів теробороны, всіх тих, хто опинився в кінці серпня 2014 року в «Іловайському котлі», що став найбільшою поразкою української армії в ході війни на сході. Це чесна книга про війну, яка, як відомо, нікого ще не зробила краще, натомість, серед крові, вогню та заліза люди залишаються людьми. Автор почув історії близька сотні учасників Іловайської трагедії, книга побудована на реальних подіях. Герої 16 новел  бійці, які вижили та розповідають свої історії. Це не документальна, а художня література, поряд зі справжніми бійцями в книзі виступають і вигадані персонажі, проте в них є цілком реальні прототипи.
355.21(477) 
Д 56
Добровольчі батальйони : [історія подвигу батальйонів, що врятували країну] / К. П. Гладка [та ін.] ; упоряд. А. В. Шевченко. 2-ге вид., переробл. та допов. – Х.: Фоліо, 2017. – 336 c.
У цій  книзі група експертів та журналістів – Катерина Гладка, Вероніка Миронова, Ольга Плужник, Олег Покальчук, Ігор Рудич, Васіліса Трохимович та Артем Шевченко – дають відповіді на такі питання: Чи вистояла би наша країна в боротьбі з російською агресією без мужніх добровольчих батальйонів? У чому сутність та витоки руху добробатів? Якою була їхня роль під час найважливіших подій гібридної війни? Що чекає на них у майбутньому?
Ця книга – хроніка діяльності добровольчих батальйонів і водночас роздуми над природою добровольчого руху. Створення добровольчих батальйонів, їхній бойовий шлях і сучасний стан – про все це розповідають в книзі безпосередні учасники подій, політики, військові, громадські активісти та волонтери.
355(477)"2014"
З-63
Зіненко, Роман Анатолійович. Війна, якої не було : хроніка Іловайської трагедії. Ч. 1 : 7-24 серпня 2014 року / Р. А. Зіненко ; за ред. Ю. Є. Бутусов. – Х. : Фоліо, 2019 – 2019. – 449 с. : іл. – (Хроніка. Своя війна).
355(477)"2014"
З-63
Зіненко, Роман Анатолійович.Війна, якої не було : хроніка Іловайської трагедії. Ч. 2 : 25-31 серпня 2014 року / Р. А. Зіненко ; за ред. Ю. Є. Бутусов.  Х. : Фоліо, 2019. – 480 с. : іл. – (Хроніка. Своя війна). 
Роман Зіненко – колишній морський піхотинець, доброволець батальйону «Дніпро-1», який був серед тих, хто в серпні 2014-го опинився в пеклі Іловайська. Він не тільки вижив, а й написав одну з перших книжок про війну на Сході України — «Іловайський щоденник», чесну і відверту розповідь очевидця, де немає вигадок. До видання увійшли свідоцтва понад півтори сотні бійців і офіцерів, від добровольців до вищого керівництва Сектора «Б». Згадано імена, прізвища й позивні близько семисот бійців добробатів і підрозділів ЗСУ.
Перша частина видання висвітлює хронологію подій, що відбувалися 7-24 серпня 2014 року, коли бої точилися як в Іловайську, так і навколо нього.
До другої частини увійшли події, що відбувалися 25-31 серпня 2014-го. Від Дня незалежності й до відходу підрозділів сил АТО з Іловайська, а саме тих, хто виходив тим кривавим «зеленим коридором».


355(477)"2014"
М 89
Музика, Максим Іванович. Савур-Могила / М. І. Музика, А. М. Пальваль, П. Г. Потєхін. – К. : Довженко Букс, 2019. – 320 с. : іл.
Савур-Могила…незвичайне місце. А ця книга не стільки про місця, скільки про людей і серпневі події 2014 року. Як промінь ліхтарика, кинутий у темряву, авторська свідомість вихопила обличчя, дії та враження. І, пропустивши крізь призму власного досвіду і світогляду, перетворила на текст. Багато суб’єктивного, мало пафосу, напевно, є неточність, пов’язані з особистим сприйняттям подій і властивості пам’яті. Але це спроба передати все саме так, як запам’яталося. Спершу автори писали тексти для себе, щоб зрозуміти, щоб не забути, щоб перетравити отриманий досвід. Бо існують речі, які не можна довго тримати в собі. Спека, втома, обличчя побратимів. Розуміння того, що завтра може не настати. Пил і піт. Це і є війна. Вона завжди поруч.
 
77.04(477)"2014/2018" 
К 73
Котлярчук, А. Добровольці. Доба героїв = The Volunteers. The age of heroes / А. Котлярчук ; автор, упоряд. А. Котлярчук. – К. : Мистецтво, 2019. – 320 c. : фот. – (Артпроєкт Андрія Котлярчука). 
Фотопроект історії війни Андрія Котлярчука присвячено добровольцям, ветеранам АТО. Проект довжиною у п`ять років: 2014–2018 рр.  Фотозйомка здійснювалася на нульових кілометрах. У виданні репродуковано невипадкові світлини відзняті на чорно-білу широку плівку. Використано тільки квадратний кадр. Сотні кілометрів уздовж тонкої лінії дотику, сотні вдумливих кадрів, сотні портретів бійців до та після бою. Ілюстративний ряд супроводжують сотні висловлювань, спогадів, спостережень учасників подій.
Чи можливо знайти на війні естетику? Чи реально показати карколомні моменти протистояння привабливо? Чи можна поєднати документалістику з художнім баченням? Відповіді на ці та інші питання дає проект Андрія Котлярчука з виразною назвою «Добровольці. Доба героїв».
Дитячі книги оповідань про героїв – учасників війни на Донбасі
 
821.161.2 
Г 39
Героям слава! : розповіді для дітей про героїв фронту і тилу / упоряд. О. Давидова. – К. : Мамине сонечко, 2016. – 48 c. : кольор. іл.
Видання «Маминим сонечком» книжок для дітей «Героям Слава!» (розповіді для дітей про героїв фронту і тилу) є соціальним проектом.
«Ці книги  наш скромний внесок у вшанування героїв, які захищають нашу Батьківщину. І це  найменше з того, на що заслуговують наші герої. Звичайно, всі оповідання у цих книжках  художні твори. Тож вони не збігаються в усіх деталях з реальними історіями. Та в них завжди є повага до наших героїв і захоплення їхньою боротьбою. Сподіваємося, наших читачів захоплять героїчні розповіді. Адже вони розраховані на дітей від 5 до 13 років. Хоча, книги, напевно, будуть цікавими для читачів будь-якого віку!»  зазначають ініціатори проекту. Основна ідея проекту полягає у тому, щоб зробити постійними дійовими особами творів для дітей їхніх сучасників  українських вояків, солдат ЗСУ і добровольців, медиків і волонтерів.
Наші воїни повертають з війни. І розповідають – розповідають – розповідають. Або скупо кидають по слову. Або просто мовчать. Але ми хочемо почути їхні розповіді, нам потрібно знати про все : про бойових побратимів; про героїчні вчинки, які самі воїни вважають простою роботою; про помічників, без яких не обійтися; і про нас з вами. Бо ми всі – своїми діями і мріями – наближаємо перемогу! Звичайно, оповідання не завжди в усіх деталях збігаються з реальними історіями. Та це – пряма мова воїнів, які боронять Україну!
та інші.

Крім цих видань на виставці представлені інформаційні матеріали про жителів Опішнянської громади, які віддали своє життя за незалежність України.
Пам’ятаємо і будемо пам’ятати.

середа, 23 серпня 2023 р.

В моєму серці Україна

 У серпні Україна відзначає найбільше державне свято — День незалежності. Також українці вшановують один із символів нашої держави — національний прапор.

З нагоди державних свят:

Дня Державного прапора України

🇺🇦 та Дня Незалежності України в Опішнянській бібліотеці проведено патріотичний захід "В моєму серці Україна".







В заході взяли участь як дорослі так і молодші наші користувачі.Розгадували вікторину,продовжували українські прислів'я,ще раз пригадали українські звичаї і традиції,національні символи нашої держави.Бо знати і пам'ятати це потрібно,тому що ми з вами живемо в Україні,нашому рідному незалежному краї!
💙💛
На завершення заходу переглянули мультфільм та заспівали пісню "Ой,у лузі червона калина".

вівторок, 22 серпня 2023 р.

Історія України.32 роки незалежності

 «Незалежне життя – ось де справжня мета!

Тільки вірний орел вільним птахом літа…
Тільки вірний орел своє щастя кує,
Тільки вірний народ і бере і дає.»
О.Олесь
З нагоди державних свят:Дня Державного прапора України та Дня Незалежності України в ТІЦ з бібліотекою оформлено книжкову виставку-огляд "Історія України.32 роки незалежності".
На вшанування багатовікової історії українського державотворення, державної символіки незалежної України 23 серпня в країні відзначається державне свято – День Державного Прапора України.

Державний Прапор – один з офіційних державних символів суверенітету держави.
Синьо-жовтий прапор ставав символом боротьби за національні й соціальні права українського народу. У ньому втілені віковічні прагнення до миру, праці, краси та багатства рідної землі.
24 серпня Україна відзначатиме найбільше державне свято – 32-річчя Незалежності. Воно встановлене на честь виняткової історичної події – ухвалення у 1991 році Верховною Радою Української РСР абсолютною більшістю голосів Акта проголошення незалежності України. Цей документ увінчав тисячолітні прагнення Українського народу мати власну суверенну державу і самостійно визначати свою долю.
Долаючи надзвичайно багато викликів на своєму шляху, Україна відстояла свободу та європейський вибір революціями, а нині захищає суверенітет та територіальну цілісність від російського агресора. Ми віримо, перемога буде за нами, як проростає квітка з маленької насінини, так проросла наша незалежність із великого прагнення українців до волі.
Напевно, зараз у кожного з нас одна спільна мрія – мир на нашій рідній землі.
Запрошуємо всіх бажаючих ознайомитися з книжковою виставкою та вітаємо із двома найголовнішими державними святами нашої країни! Нехай мир і злагода панують у нашому спільному домі,хай серця наповнюються гордістю за нашу державу!
Нехай якнайшвидше над нашою державою засяє сонце ПЕРЕМОГИ!💙💛

Мій синьо-жовтий оберіг

 Український прапор став символом свободи та боротьби для всього світу.

Наш стяг майорить на вулицях, будинках, автівках як в Україні, так і за кордоном. Український прапор на техніці та в руках військових, які боронять нашу землю. Синьо-жовтий стяг встановлюють у звільнених містах та селах. Це наш символ незламного духу.
Усі українці мають спільну мрію – підняті синьо-жовті прапори над усіма тимчасово окупованими населеними пунктами.




Зробимо це за ті українські міста, які зараз тимчасово окуповані рашистами, і над якими, поки що, не здійнявся наш національний символ. Зробимо це з думкою про тих, хто зараз знаходиться в окупації.
Зробимо це з вірою в те, що скоро всі жителі країни будуть вільні і зможуть підняти прапори свободи над своїми домівками!
З нагоди відзначення Дня Державного прапора України в ТІЦ з бібліотекою проведену бібліо-інформину "Мій синьо-жовтий оберіг".
Слава Україні!

пʼятниця, 4 серпня 2023 р.

ПРО НАШИХ УЛЮБЛЕНЦІВ ПУХНАСТИКІВ-МУРКОТУНІВ

 Котолюби всього світу щорічно об'єднуються 8 серпня, адже саме в цей день відзначається Всесвітній день кішок. Свято на міжнародному рівні відзначають з 2002 року з ініціативи Міжнародного фонду захисту тварин.

Коти — це чарівні та загадкові тварини, які завжди привертають нашу увагу. Вони мають безліч цікавих властивостей та особливостей, які роблять їх унікальними між іншими свійськими тварин. Від того, що коти можуть бути правшами і лівшами до того, як вони здатні розпізнавати емоції людей — наші маленькі чотирилапі друзі завжди здивують нас своїми здібностями.











До Всесвітнього дня кішки ми підготували каскад цікавих повідомлень "ПРО НАШИХ УЛЮБЛЕНЦІВ ПУХНАСТИКІВ-МУРКОТУНІВ" та книжкову виставку "Муркотливий книгобум".
Цікаві факти про котів:
-Коти сплять у середньому 70% доби – більш як дві третини свого життя.
-У кожного кота свій унікальний відбиток носика – це як відбитки пальців у людей.
-В Японії є Храм кішок, побудований на честь 7 котів, які в 17 столітті служили японським воїнам.
-Коли у древнього єгиптяниниа вмирала кішка, вся родина сумували і голила собі брови.
-Коти дуже чутливі до вібрацій і можуть відчути землетрус на 15 хвилин раніше від людей.
-Найпопулярніша порода котів у світі – перська. Після них ідуть мейн-куни та сіамські.
-Вуха кішки складаються з 20 м'язів.
У День кішки люди віддають данину вдячності цим тваринам за їхні заслуги та демонструють їм своє шанування і любов. Метою свята є не тільки вшанування пухнастих домосідів, але й привернення уваги до проблеми безпритульних котів і кішок.

Диво Різдва

  Різдвяні свята із давніх-давен є особливими для вірян. До них готуються особливо ретельно, дотримуючись усіх традицій і звичаїв. І хоча за...