середа, 31 березня 2021 р.

Мереживо загадкової прози Миколи Гоголя



Микола Васильович Гоголь належить до найбільш оригінальних письменників усіх часів

У найрізноманітніших експертних опитуваннях його ім’я ставиться поруч із іменами Шекспіра, Сервантеса, Данте. Довкола життя і творчості Гоголя і донині схрещуються списи і народжуються найрізноманітніші версії… Життя Миколи Васильовича оповите таємницями, парадоксами, суперечностями...

В цьому році виповнюється 190 років від публікації книги повістей Миколи Гоголя "Вечори на хуторі поблизу Диканьки".


 Цю збірку Микола Гоголь присвятив українським традиціям та віруванням.

У листах до матері Гоголь просив розповідати про звичаї, традиції та детальніше описувати убрання людей. 

Книга складається з двох томів, перший вийшов 1831 року, а другий – 1832 року. Це перша книга Гоголя, якщо не зважати на поему «Ганц Кюхельгартен», що була надрукована під псевдонімом.

До першого тому увійшли такі твори:

  • «Сорочинський ярмарок»;
  • «Вечір проти Івана Купала»;
  • «Майська ніч, або Потопельниця»;
  • «Запропаща грамота».

Своєю чергою до другого тому – наступні твори:

  • «Ніч перед Різдвом»;
  • «Страшна помста»;
  • «Іван Федорович Шпонька та його тітонька»;
  • «Зачароване місце».

За сюжетом «Сорочинського ярмарку» була написана однойменна опера. А повість «Вечір проти Івана Купала» вперше надрукували в «Отечественных записках», щоправда, під заголовком «Бисаврюк, или Вечер накануне Ивана Купала. Малороссийская повесть (из народного предания), рассказанная дьячком Покровской церкви». В 1952 році екранізували «Майську ніч, або Потопельницю», а у 1974 році  «Запропащу грамоту».

Відому екранізацію повісті «Ніч перед Різдвом» у 1961 році зняв відомий режисер Олександр Роу.


Усе коротке життя Миколи Гоголя-це і драма,і містика,і гра.Й суцільна загадка,до якої будемо  неоднарозово повертатись у наших пошуках істини.

четвер, 25 березня 2021 р.

Топ-10 популярних книжок для дітей та підлітків

                                    


                                                 Привіт,друзі!

Тиждень дитячої та юнацької книги,незважаючи на посилення карантину,продовжується!

Адже карантинні обмеження не перешкода для справжніх книголюбів.

Рекомендуємо топ-10 популярних книжок для дітей та підлітків сучасних українських авторів.

                                "Тореадори з Васюківки"

Безсумнівний лідер рейтингу і вже справжня класика для юних читачів. Книга Всеволода Нестайка, в якій кожен хлопчисько впізнає себе. Свої витівки, прокази, вигадки і пригоди. 

Книга розповідає про шкільні роки двох нерозлучних друзів, які неодмінно хочуть прославитися на весь світ. Цикл оповідань включає в себе три невеликі повісті. Історія починається з відчайдушного інженерного проекту хлопців - споруди гілки метрополітену під сільським свинарником. В результаті 50-кілограмова свиня провалюється в безодню «інженерного проекту».

Надалі хлопців чекає корида з сільської коровою, пошук шпигунів у власній селі і багато карколомних і смішних сюрпризів. 

При цьому в основі всіх творів Нестайко знаходиться проста ідея - дружба і готовність прийти на допомогу людині, яка цього потребує.

 

 

                "Дивовижні пригоди у лісовій школі"

Ще одна книга відомого всім українцям автора стала справжнім бестселером на всі часи. 

Цей цикл орієнтований на дітей молодшого віку - дошкільнят і молодших школярів. Легка, життєрадісна, сповнена м'якого доброго гумору книга розповідає про веселі, дотепні пригоди зайчика, їжачка та їхніх однокласників, учнів спеціалізованої музичної лісової школи, де викладання ведеться на ведмежому мовою.

Дивовижні пригоди маленьких звірят розважають, надихають і закохує в читання однаково і малюків, і дорослих.



аємниця козацького скарбу"

Справжній детектив,написаний Андрієм Кокотюхою, у якому беруть участь твої ровесники — тямущий Данько і спортивний Богдан, дівчинка Галка з навіженим страусом на прізвисько Футбол, кілька дорослих вуркаганів, а також непривітна ватага на чолі з Льонькою Гайдамакою… Йдеться, звичайно ж, про козацький скарб — бочку золотих монет і золоту козацьку булаву. Понад три століття ведуться пошуки цього безцінного скарбу, і лише в наші дні двоє школярів під час літніх канікул випадково наближаються до розгадки таємниці… Пан чи пропав, втікати чи залишатися, жити чи вмерти — ось такі непрості дорослі запитання постають перед відважними школярами…

 

        "    Велике місто, маленький зайчик, або Мед для мами"

Зворушлива і ніжна настільна книга багатьох українських малюків. Під цю історію люблять засипати карапузи мабуть з самого народження. Видавництво Абабагаламага прекрасно оформила книгу свого керівника і натхненника - письменника Івана Малковича. І подарувала нам справжній шедевр.

Отже, мама маленького зайчика застудилася, і він вирішив піти купити для неї меду, адже чай з медом - найкращі ліки. Але місто велике, а Зайчик - дуже маленький, і він, на жаль, заблукав ... Зворушлива історія з прекрасними ілюстраціями і щасливим закінченням. У надзвичайно живописних ілюстраціях Софії Ус гармонійно поєднуються олія і акварель.

 

 

                                            "Русалонька Із 7-В"

А тепер - книжка української письменниці Марини Павленко спеціально для підлітків. Хоча і дітям молодшого віку вона теж припаде до смаку. У циклі повістей про дуже сумно з 7-В - все, що турбує юні серця. Від закоханості до прокляття, від кошмарів до пригод. Багато інтригуючих детективних загадок і казкових фантазій.

Ви завжди думали, що казки - це тільки вигадки для дітей і чудес на світі не буває? А якщо над вашим однокласником-красенем повисає родове прокляття? Що якщо твої нічні кошмари проникають в сусідні квартири? Якщо вашу тітоньку потрібно терміново рятувати від її ж власного весілля? А в старовинному шафі раптом заводиться машина часу? Що робити і як бути? Терміново читати історії русалоньки і, приміряючи на себе, шукати рішення і працювати над щасливим фіналом разом з нею.

 

 

                                            "36 і 6 котів"

А тепер на черзі кошко-драма і кошко-комедія. Галина Вдовиченко - українська дитяча письменниця подарувала нам чудову та популярну кошко-книгу. І не одну! 

Отже, 36 і 6 котів - саме стільки, скільки потрібно для щастя. Або для нещастя? Але про все по порядку. Одним дощовим ввечері в одному старовинному будинку однієї суворої пані раптом оселилося 36 і 6 котів, кішок і кошенят. Бездомні коти, на чолі з лисим сфінксом полонили серце не поступливою господині. Але, ні сама пані, ні її племінник навіть уявити собі не могли, чим обернеться вторгнення в їхнє життя котячого племені.


 

                                                             "Чудове чудовисько" 

У захоплюючій повісті Сашка Дерманського "Чудове Чудовисько" розповідається про незвичайне знайомство дівчинки Соні з чудовиськом Чу. За кілька місяців Чу мусить заробити сім подяк від людей, бо інакше його закинуть у Країну жаховиськ. Безліч пригод і небезпек спіткає героїв, але справжня дружба творить справжні дива... 



"Це зробила вона" / "Це теж зробила вона"


Це збірка оповідань про жінок, важливих для української та світової історії. Варіації на тему "Казок на ніч для дівчат-бунтарок" і загальний тренд на "дівчачу" літературу, що поширився на Заході, утвердився й на українському ринку.

Сміливим експериментом упорядників "Це зробила вона" стала ідея долучити до проекту понад 100 авторів та ілюстраторів, не втративши при цьому стилістичної та змістової цілісності книги (над тими ж "Night Stories for Rebel Girls" працювали, зокрема, понад 60 художниць та дві авторки текстів).


"Темний бік будинку"


Це міська повість, межі якої досить чітко визначені географією центральних вулиць Києва.

Дія повісті крутиться довкола старовинних київських будинків, яким загрожує небезпека знищення. З точністю до кількасот метрів авторка описує відстані від Замку Барона до Жовтневого палацу чи Шоколадного будиночка, формуючи белетризований путівник архітектурними пам’ятками столиці. А підтримують і вселяють життя у ці пам’ятки, звичайно ж, домовики.

Якщо читач хоча б раз у житті здригався від незрозумілого шелестіння або шкрябання на горищі чи під підлогою, то книжка точно не залишить його байдужим.


"Ілон Маск"


Ілон Маск створює майбутнє вже сьогодні. Саме тому — це той геній, що може надихнути дітей та дорослих на будь-які мрії та цілі.

Історія Ілона Маска вчить ніколи не здаватися, вірити в себе та бути впевненим у можливості неможливого.

Пригоди,веселощі,перша любов та дружба-все це ви знайдете на сторінках популярних книжок.

Читайте із задоволенням!

середа, 24 березня 2021 р.

ЯК НЕ ВТРАТИТИ ЧАС? ВСЕСВІТНІЙ ДЕНЬ БОРОТЬБИ З ТУБЕРКУЛЬОЗОМ

 

В Опішнянській бібліотеці до Всесвітнього дня боротьби з туберкульозом представлено книжкову виставку:

"ЯК НЕ ВТРАТИТИ ЧАС? ВСЕСВІТНІЙ ДЕНЬ БОРОТЬБИ З ТУБЕРКУЛЬОЗОМ"




Щороку 24 березня відзначають Всесвітній день боротьби з туберкульозом. Ця дата обрана не випадково, адже в цей день у 1882 році Роберт Кох оголосив про виявлення бактерії, що спричиняє захворювання. Відтоді було відкрито шлях до діагностики та лікування від туберкульозу.

Туберкульоз залишається одним із найбільш смертоносних інфекційних вбивць у світі. За даними ВООЗ щодня близько 4 000 людей втрачають життя від туберкульозу і 28 000 людей хворіють на ТБ. 

Туберкульоз – одне з найдавніших інфекційних захворювань, яке  характеризується утворенням в органах специфічних запальних змін. Він вражає практично всі органи і системи організму, але найбільш частою локалізацією туберкульозу є органи дихання.

Туберкульоз поширюється  від хворої людини до здорової через повітря. При кашлі, чханні або відхаркуванні хворі на легеневий туберкульоз виділяють в повітря бактерії туберкульозу. Для інфікування досить вдихнути лише незначну кількість таких бактерій.

Щорічно у світі захворюють на туберкульоз 8,8 млн. чоловік, з них – біля 1,4 млн. помирають. Туберкульоз є однією з 10 головних причин смерті в світі.

Понад 95% випадків смерті від туберкульозу відбувається в країнах з низьким і середнім рівнем доходу.

Всесвітній день боротьби з туберкульозом – це важлива нагода для підняття рівня поінформованості широких верств населення щодо даного захворювання.


вівторок, 23 березня 2021 р.

Всесвітній день книги і авторського права

 

Сьогодні, 23 квітня, світ відзначає Всесвітній день книги та авторського права – свято авторів, видавців, критиків, бібліотекарів, читачів і всіх-всіх, хто часом залишається «за лаштунками» книговидання.

Всесвітній день книги й авторського права святкують щороку з 1995 р. Генеральна конференція ЮНЕСКО обрала цю дату з огляду на її символічність для світової літератури.


Нині Всесвітній день книги й авторського права святкують у 190 країнах світу. Цього дня відбувається багато цікавих заходів. Зокрема, проголошення Всесвітньої столиці книги. Проводять виставки, громадські читання, симпозіуми, присвячені проблемам захисту інтелектуальної власности та книговидання.

Книжки – це тисячолітній досвід, який робить безсмертним рід людський на землі. 

 У Всесвітній день книг і авторського права вітаємо всіх  бібліотекарів,наших читачів,авторів та видавців чудових книг! Бажаємо  глибокого натхнення і легкого пера! Нехай ваш талант і надалі продовжує служити збереженню і примноженню духовного багатства кожної держави і світу в цілому! Зі святом Вас!


пʼятниця, 19 березня 2021 р.

Поетичний камертон Ліни Костенко



Життя іде і все без коректур.

І час летить, не стишує галопу.

 Поетеса і дисидентка Ліна Костенко святкує 91-й день народження!

Геніальна та неповторна, сильна і водночас романтична, ніжна і точна Ліна Костенко 19 березня відзначає своє 91-річчя. 
На її віршах та прозі виховуються покоління, її обожнює молодь за актуальність та довершеність, доступність і оригінальність.
Читати її твори можна безупинно, у кожному з них розкривається нова історія, а сила думки, сила слова змушує замислитись, вчить розуміти, відчувати та не бути байдужим до важливих подій, що відбуваються довкола, до природи та людських почуттів… 
Її неможливо не любити. Її творів неможливо не любити, адже вони довершені поєднанням фактів, думок, порівнянь, літературної геніальності та неповторності. 

До дня народження поетеси в Опішнянській бібліотеці розгорнута книжкова виставка "Поетичний камертон Ліни Костенко"


І нині 91-річною, ця геніальна поетеса поколінь крокує в ногу з часом, робить безцінний внесок у розвиток сучасної української літератури та є взірцем для молодих поетів, улюбленицею для читачів. 

Дай, Боже, цій прекрасній, сильній духом жінці довголіття, натхнення й сил творити ще не одне десятиліття. 

четвер, 18 березня 2021 р.

Світ Любомира Дмитерка(110 років від дня народження поета,публіциста,драматурга)

 


ДМИТЕРКО Любомир Дмитрович 
(18(05).03.1911–02.10.1985)


Того дня закінчувалася війна, і для 34-х річного військового журналіста Любомира  Дмитерка починався новий відлік його творчості. Відчуття Великої Перемоги – скількох людей воно об’єднало тої миті:

«Величний реквієм програють срібні сурми,

У ньому прозвучать великих днів діла –

Владикавказький бій, і сталінградські штурми,

І буря, що в Берлін гвардійців привела».

                                    («Ми спали в місті Кант…»)

 Поет, прозаїк, драматург, літературний критик, громадський діяч. Член літературної спілки "Західна Україна", Спілки письменників СРСР (1935). Народився в м. Винники  в сім'ї сільського вчителя. Навчався в Кам'янець-Подільському інституті народної освіти. 1930 року вчився на сценарних курсах при Київ. кіноінтернаті. Перші збірки Любомира Дмитерка "Іду!", "Вітер зі Сходу" (1930), "Товтри" (1931) були піддані критиці за "ідеологічну невитриманість". Під час Великої вітчизняної війни Радянського Союзу (1941–1945) – кореспондент фронтової газети, мав військові нагороди. У повоєнні роки працював редактором на Київській кіностудії ім. О.Довженка. У складі делегації УРСР брав участь у роботі сесій Генеральної асамблеї Організації Об'єднаних Націй (1958, 1962). Багато років був заступником голови Федерації футболу УРСР. Як один із керівників Спілки письменників України на початку 1950-х рр. брав участь у радянських офіціозних викривальних кампаніях. 1962–85 – головний редактор журналу "Вітчизна", де опублікував "Собор" О.Гончара, "Мальви" Р.Іваничука, "Південний комфронт" П.Загребельного та ін. Автор понад 50 поетичних збірок, романів: "Розлука" (1957), "Міст через прірву" (1966), "Останні кілометри" та ін.; п'єс: "Генерал Ватутін" (1948), "Навіки разом" (1950), "Вогневі рубежі" (1984), поставлених у багатьох театрах України; книжок, статей і нарисів про українську літературу радянської доби. Окремі твори Любомира Дмитерка перекладено російською, грузинською, литовською, німецькою, польською, чеською і, найбільше, болгарською (близько 20 перекладів) мовами.

Любомир Дмитерко-Лауреат Державної премії УРСР ім. Т.Г.Шевченка (1979).

 Він завжди залишиться молодим і гарним, надзвичайно інтелігентною людиною, яка у складні часи зробила багато позитивного для розвитку української літератури. 


середа, 17 березня 2021 р.

Яскравість,несподівані кольори рішучого колориста

 

Кричевський Василь Васильович                        (1901-1978)
Інколи кажуть, що для того щоб змінити свою долю – потрібно змінити місце проживання. Можливо саме тому багато українців у ХХ столітті з політичних, релігійних чи економічних причин відправлялися шукати кращої долі не лише до близької та знайомої Європи, а й в далеку, таємничу, але сповнену можливостями Америку. Дехто зміг втілити там свою мрію, і за рахунок працелюбності й таланту став відомим та успішним.

Серед таких емігрантів був живописець і гра­­фік Василь Васильович Кричевський – молодший син Василя Григоровича Кричевського, який зажив слави не тільки у нашій країні, а й за кордоном. Його біографія, наче пригодницький роман, в якому було місце творчим досягненням і трагічним випадкам, ризику і завзятості, коханню та славі.

Працював художник у галузі портрета, пейзажу, книжкової ілюстрації. Народився у Харкові. Закінчив Київський художній інститут (1923), де навчався у батька. Працював на Одеській та Київській кіностудіях, оформив 16 фільмів, у тому числі «Земля» Олександра Довженка. Згодом захопився станковим живописом. З 1949 жив і працював у США, де був почесним членом Об’єднання мистців-українців Америки.

Василь Кричевський брав участь у збірних та персональних виставках у Європі (Прага, Мюнхен, Регенбург), Америці (Нью Йорк, Сан Франциско, Філадельфія), Канаді (Торонто, Монреаль). Він автор образу Божої Матері – Світлої Оселі Вигнанців Бездомних, яку подарував українській автокефальній церкві Св. Трійці у Нью Йорку.



Яскравість, несподівані кольори — те, чим одразу приваблюють картини Василя Кричевського. Кажуть, американські колекціонери й зараз залюбки купують на аукціонах невеликі полотна цього рішучого колориста. Також оригінальні картини Василя Кричевського, особливо його раннього (українського) періоду становить велику рідкість й на батьківщині художника.

середа, 10 березня 2021 р.

10 березня – День Державного Гімну України

 




10 березня в Україні відзначається День Державного Гімну .
Цього дня у 1865 році в польському місті Перемишль  уперше прозвучав твір композитора Михайла Вербицького на слова поета Павла Чубинського “Ще не вмерла Україна”.

Текст Державного Гімну України

Ще не вмерла України і слава, і воля.
Ще нам, браття молодії, усміхнеться доля.
Згинуть наші вороженьки, як роса на сонці,
Запануєм і ми, браття, у своїй сторонці.
Приспів:
Душу й тіло ми положим за нашу свободу,
І покажем, що ми, браття, козацького роду.
Станем, браття, в бій кривавий від Сяну до Дону,
В ріднім краю панувати не дамо нікому;
Чорне море ще всміхнеться, дід Дніпро зрадіє,
Ще у нашій Україні доленька наспіє.
Приспів.
А завзяття, праця щира свого ще докаже,
Ще ся волі в Україні піснь гучна розляже,
За Карпати відоб’ється, згомонить степами,
України слава стане поміж ворогами.
Приспів.
Державний Гімн України – один з головних державних символів України поряд із прапором і гербом. Його офіційна музична редакція була ухвалена Верховною Радою 15 січня 1992 року, а текст гімну затверджено Законом України «Про Державний Гімн України» 6 березня 2003 року.
Зараз, коли нові герої воюють за територіальну цілісність нашої країни, гімн має особливе значення для всіх і є тією духовною ланкою, що єднає нас із попередніми поколіннями борців за свободу.

Диво Різдва

  Різдвяні свята із давніх-давен є особливими для вірян. До них готуються особливо ретельно, дотримуючись усіх традицій і звичаїв. І хоча за...